Data publikacji:

Moda lat 60. Co jest trendy do dziś?

Nie jest tajemnicą to, że moda zatacza koło – praktycznie każdego roku topowi projektanci zaskakują inspiracjami rodem z minionych dekad. Niektóre z modowych okresów bez wątpienia pozostaną nieśmiertelnymi. Udowadnia to moda lat 60., której echo można dosłyszeć także w najnowszych trendach. Lubisz klimaty retro? Dowiedz się, które z elementów dawnej mody warto stosować i dziś!
moda 60 lata

Przeczytaj również: Lata 70. Moda PRL wraca w sukienkach i innych strojach

Moda lat 60. pod znakiem rewolucji

Lata 60. były bardzo wyjątkowym okresem w historii mody. To czas, w którym standard życia zaczął szybko się podnosić. W tym okresie miał miejsce szereg ważnych zmian politycznych oraz rewolucja seksualna, która na kobiecych strojach odcisnęła bardzo mocny ślad.

Na intensywny rozwój mody w latach 60. wpływ miało powstawanie licznych nowych subkultur, takich jak hippisi i modsi. Sposób, w jaki się ubierali, był szybko adaptowany przez światowej sławy projektantów. To właśnie w latach 60. narodziło się mnóstwo nieśmiertelnych trendów, z których świat mody korzysta po dziś dzień. Idziemy o zakład, że wiele z tych topowych klasyków masz w swojej szafie. Jeśli nie, pora na zakupy – lata 60. to ukłon w stronę mody uniwersalnej, a zarazem kreatywnej i wyzwolonej!

Ubrania z lat 60., które są modne do dziś

Lata 60. to wyjątkowy okres dla świata mody. To właśnie wtedy narodziły się nieśmiertelne klasyki, które warto mieć w szafie również obecnie.

Krótka historia krótkiej spódniczki

Czy wiesz, że kultowa spódniczka mini pojawiła się właśnie w latach 60.? Za jej odkrywczynię uznaje się projektantkę Mary Quant. O ile widok kobiecych nóg dziś już nikogo nie dziwi, wtedy była to prawdziwa rewolucja!
Moda lat 60. dyktowała, że każda kobieta powinna mieć w szafie krótką spódniczkę – bez względu na swój wiek czy typ sylwetki. Najpopularniejsze były wówczas spódnice w kształcie litery A, z ozdobnymi guzikami. Brzmi znajomo? Słusznie – dziś również są szalenie modne.

Moda lat 60. – sukienki trapezowe

Po latach 50., w których kobiety starannie podkreślały swoje talie i biusty, ubierając sukienki w stylu pin-up, przyszedł czas na odrobinę „luzu”. Trapezowe sukienki okazały się nie tylko o wiele wygodniejsze, ale i bardzo stylowe. Popularyzowały je najbardziej znane w historii modelki, w tym m.in. Twiggy.
Trapezową sukienkę warto mieć w szafie również i dziś – zwłaszcza w klasycznym, czarnym wydaniu. Sprawdzi się na każdą okazję.

Spodnie z maminej szafy

Oczywiście w kanonie trendów z lat 60. nie zabrakło również spodni. Być może zaskoczymy cię tą informacją, ale fason mom jeans, na którego punkcie świat mody ostatnio zwariował, to właśnie dzieło lat 60.


 Wyzwolone i pewne siebie kobiety nie bały się mocno podkreślać swoich atutów w nietypowy jak dotąd sposób, sięgając po spodnie z wysoką talią. Oczywiście, wtedy jeszcze nikt nie określał ich mianem „mom jeans” – nazwa ta jest współczesna i oznacza spodnie, które większość z nas mogłaby znaleźć w szafie swojej mamy.

Być hippisem, czyli moda na dzwony

Także dzwony po raz pierwszy pojawiły się w latach 60. Później na kilka dekad zostały niemal zapomniane, by powrócić w modzie schyłku lat 90. Kilka lat temu znów stały się popularne, i to już nie tylko w wydaniu jeansowym.

Uwaga: spodnie dzwony to sposób na piękną stylizację pod warunkiem, że jesteś wysoka. Poszerzone nogawki optycznie skracają nogi.

Op-art, czyli odważne wzory

Świat mody w latach 60. pokochał geometryczne wzory. Nie chodzi jednak wyłącznie o wszystkim znane grochy oraz kratę. Szósta dekada XX w. to czas op-artu, a więc printów, od których… może zakręcić się w głowie. Kolorowe ubrania z nadrukami, które wywołują złudzenia optyczne, były chętnie zakładane przez prawdziwe modowe maniaczki.

Dziś wciąż można spotkać pozostałości po tym trendzie – na światowych pokazach mody op-art regularnie powraca, choć w o wiele bardziej uspokojonej formie.

Wysokie kozaki i muszkieterki

A co z obuwiem? Jakie fasony chętnie zakładały kobiety z pokoleń naszych mam oraz babć? W szafie miłośniczki mody nie mogło zabraknąć butów z wysoką cholewką – kozaczków na obcasie lub wygodnych muszkieterek. Najlepiej prezentowały się w towarzystwie mini spódniczki.

Buty z wysoką cholewką nawiązują do militarnego stylu, niegdyś zarezerwowanego tylko dla mężczyzn. Swoboda lat 60. pozwoliła przenieść ten trend również na kobiece obuwie. A teraz pomyśl – jakie buty królują jesienią i zimą w dzisiejszych czasach?

Modne dodatki z lat 60.

Oglądając amerykańskie filmy z lat 60., na pewno zwrócisz uwagę na popularność okularów przeciwsłonecznych – koniecznie dużych, w kolorowych oprawkach. Prawdziwym hitem były te o kształcie kocim (nosiła je m.in. Audrey Hepburn w „Śniadaniu u Tiffany’ego”).

To właśnie ten fason okularów, zarówno korekcyjnych, jak i z filtrem UV, bije rekordy popularności w ostatnich sezonach.

Moda lat 60. - męska szafa

O ile moda kobieca w latach 60. przeżyła gwałtowny rozkwit, o tyle zmiana garderoby panów przebiegała o wiele wolniej. Wstrzemięźliwy styl lat 50. stopniowo zastępowano ekscentrycznymi dodatkami. Inspiracje czerpano z nowych subkultur, a szczególnie od londyńskich modsów zamiłowanych w jazzie oraz swingu. Panowie w latach 60. zaczęli zakładać wzorzyste marynarki, cieńsze niż dawniej krawaty oraz dopasowane koszule. Obowiązkowym elementem modnego mężczyzny stały się również duże okulary przeciwsłoneczne.

Moda lat 60. w Polsce – jak wyglądała?

Mieszkanki państw zachodnich w latach 60. miały niewątpliwie łatwiejszy dostęp do zdobyczy najnowszej mody niż Polki. W takim razie, jak radziły sobie nasze mamy i babcie? To, czego nie udało się zdobyć w sklepach odzieżowych, trzeba było po prostu… uszyć!